Żywy Różaniec

Żywy Różaniec – międzynarodowy ruch religijny o charakterze modlitewnym,  założony we Francji w XIX wieku przez Błogosławioną Pauline-Marie Jaricot. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Na czele róży stoi zelatorka. Każda osoba z róży odmawia przez miesiąc jedną z tajemnic różańcowych w wyznaczonej intencji. Obecnie po modyfikacji Różańca przez Świętego Jana Pawła II róża liczy 20 osób.

W naszej parafii istnieje pięć róż różańcowych: trzy przy kościele parafialnym w Jeninie i po jednej przy kościołach filialnych w Chwałowicach i w Lubczynie. Do Żywego Różańca należy 100 osób (kobiety i mężczyźni). Zelatorkami róż są: w Jeninie – Ludwika Łyszkowska, Maria Jastrzębska i Eleonora Zabraniak, w Lubczynie – Kazimiera Wroniak, a w Chwałowicach – Honorata Jaroszewicz. Zmiany tajemnic różańcowych odbywają się co miesiąc w pierwsze niedziele  we wszystkich kościołach naszej parafii po zakończeniu Mszy świętych. Róże   z Jenina wprowadziły praktykę odmawiania przed rozpoczęciem Mszy świętych w dni powszednie Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Skip to content