Róże Żywego Różańca

Żywy Różaniec – międzynarodowy ruch religijny o charakterze modlitewnym, założony we Francji w XIX wieku przez Pauline-Marie Jaricot. Uczestnictwo w Żywym Różańcu polega na przynależności do grupy zwanej różą. Na czele róży stoi zelatorka. Każda osoba z róży odmawia przez miesiąc jedną z tajemnic różańcowych w wyznaczonej intencji. Pierwotnie róża liczyła 15 osób, natomiast – po modyfikacji Różańca przez Świętego Jana Pawła II – liczy 20 osób.

W naszej parafii istnieje pięć róż różańcowych: trzy przy kościele parafialnym w Jeninie i po jednej przy kościołach filialnych w Chwałowicach i w Lubczynie. W sumie w parafii do Żywego Różańca należy 100 osób. Zelatorkami róż są: w Jeninie – Ludwika Łyszkowska, Maria Jastrzębska i Eleonora Zabraniak, w Chwałowicach – Janina Leszczyńska, a w Lubczynie – Kazimiera Wroniak. Zmiany tajemnic różańcowych odbywają się w pierwsze niedziele miesiąca w każdym z kościołów naszej parafii po zakończeniu Mszy świętych.